Web Sitesi Tasarımı Gereksinimleri

Web sitesi tasarımının yapılması, binlerce liraya mal olması anlamına gelmemektedir. Doğru atılacak temel adımlar ve alınacak doğru hizmetler ile güzel bir web sitesi tasarımının yapılması mümkündür.

 

 Web Sitesi Tasarımı Nasıl Yapılmalıdır?

 

 Web sitesi tasarımında, katı kurallar yoktur. Ancak iyi web sitelerinin bazı ortak özelliklerini göz ardı etmemek de gerekir.

 

 Temiz, Basit ve Düzenli Bir Tasarım

 

 “Azı karar, çoğu zarar” söylemi web sitesi tasarımı yapılırken, unutulmaması gereken bir deyimdir. Verilecek en önemli mesajın hangisi olduğunu seçilerek, buna ana sayfada yer verilmelidir. Ek bilgilere ise, diğer ilgili sayfalarda yer verilebilir.

 

 Web sitesi, ilk kez ziyaret eden birisi için ilk 10 saniyede karmakarışık görünmemelidir. Renkler ve fontlar dikkatli seçilmeli, çok fazla seçenek bir arada kullanılmamalı, basit bir tasarım yapılmalıdır.

 

 Kolay Kullanılabilir Bir Navigasyon

 

 Ziyaretçiler, web sitesinde kolayca gezebilmelidir. Navigasyon menüleri kolayca görünebilir olmalıdır. Seçeneklerin net olduğundan emin olunmalı ve de benzer sayfaları bir arada toplayabilmek için alt menüler kullanılmalıdır.

 

 Web Sitesi İçeriklerinin Önemi

İçerik yerleşimi ve içerik planlama, web sitesi tasarımının en önemli adımını oluşturur. Web sitenizin, içerikleriyle birlikte; ne söylediği de, neyi nasıl söylediği de çok önemlidir. İçerikleriniz ilgi çekici ve amaçla ilgili olmadığı sürece, web sitesi amaçlarınıza ulaşmanızı sağlamayacaktır. Ticari amaçla site kullanıyorsanız; içeriklerinizin, işletmeniz hakkında kullanışlı ve de doğru bilgiler sunduğundan emin olunmalıdır.

 

 Net ve doğal bir dil kullanmaya özen gösterilmelidir. Görsel seçerken, ilgi çekici olmasına dikkat edilmelidir. İletişim bilgileriniz net ve kolayca erişilebilir olmalıdır. Özellikle işletme web sitelerinde, iletişim bilgilerinizin net ve de erişilebilir olduğundan kesinlikle emin olunmalıdır. Söz konusu bilgilerin hangisi olacağı, işletme türünüze göre değişebilir. Bazı işletmeler için, e-posta adresi yeterli olurken; bazı işletmeler için, telefon numarası ile harita vb. gibi bilgilerin eklemesi de faydalı olabilir.

 

 SEO İşlemleri ve Uygulamaları

 

 Arama motoru optimizasyonu (SEO) kavramı, günümüzde web sitelerinin olmazsa olmazlarının arasındadır. SEO optimizasyonu iyi uygulanırsa, Google ile Yahoo gibi arama motorlarında en üst sıralarda yer alabilirsiniz. Küçük işletmeler için SEO’nun pek önemli olmadığını düşünebilirsiniz; fakat organik trafiği arttırmanızın yolu, SEO optimizasyonudur.

 

 Responsive Web Tasarımı

 

 Artık insanlar sadece masaüstü bilgisayarlar ile sınırlı kalmayıp, farklı cihazlardan da internete girmektedir. Bu sebeple web sitesi tasarımı yapılırken, önemli hususlardan birisi de; başarılı bir Responsive tasarımdır. Potansiyel müşterilerinize kullandıkları farklı cihazlardan verimli bir şekilde ulaşabilmelisiniz. Örneğin bazı sitelere; hem masaüstü bilgisayarlardan, hem de mobil cihazlardan girildiğinde mükemmel görünür. Bazı siteler ise, özellikle mobil platformlardan girildiğinde çok başarısız bir profil çizer.

 

 Farklı Tarayıcılara Uygunluk Denetimi

Farklı cihazlar kullananların yanı sıra, farklı web tarayıcıları(Explorer, Firefox, Chrome vb.) kullananlar da bulunmaktadır. Bu yüzden, web sitesinin farklı tarayıcılarda açılarak; düzgün görünüp görünmediği de kontrol edilmelidir. Web tasarımı, çok yönlü ve detaylı bir iştir. Bu konudaki hizmetlerimizden faydalanarak, profesyonel web tasarımı danışmanlık hizmetleri alabilirsiniz.

HEMEN İLETİŞİME GEÇİN
Tüm hakları saklıdır. © 2016
We ST2