Web Tasarım Nedir?

Web tasarım nedir sorusuna verilebilecek en kapsamlı cevap şu şekildedir. Web sitesini görsel olarak daha çekici ve kullanımı kolay hale getirmek için web sitesi düzeni sağlamaktır. Kullanıcı ara yüzü ve diğer görsel etkenler gibi estetik faktörlere odaklanan bir web sitesi oluşturma sürecidir.

 

 Web tasarımı istenen görünümü ve düzeni elde etmek için çeşitli programların kullanımını da içerir. İlgi çekici bir tasarım oluşturabilmek için tasarımcının hedef kitleleri, sitenin amacını ve görselliğin çekiciliğini düşünmesi gerekir. Bir web sitesinin istemci tarayıcıda başarıyla görüntülenmesi için belli bir dilin kullanılması gerekir. HTML etiketleri ise her sayfa için sitenin içeriğini gösterir. Sonrasında ise her sayfanın genel görünümünü ifade etmek için CSS kullanılır. İstenen çıktı bu ögelerin kombinasyonuna bağlıdır.

 

 Web tasarımının yakın bir tarihi bulunmaktadır. Çoğunlukla grafik tasarımı, kullanıcı deneyimi ve multimedya sanatları gibi diğer alanlarla ilişkilendirilebilir. Gelişen teknolojiyle birlikte insanların günlük hayatlarının önemli bir parçası haline gelmektedir. Kullanılan uygulamaları ve interneti animasyonlu grafikler, arka plan ve müzikler olmadan hayal etmek sıkıcı olacaktır.

 Kullanıcı deneyimi tasarımcısı, bilgi mimarisi, kullanıcı merkezli tasarım, etkileşim tasarımı ve ara sıra görsel tasarım gibi alt başlıkları içermektedir.

 

 Web Tasarımında Kullanılan Programlar Nelerdir?

 

 Dreamweaver ve Photoshop web tasarımında akla gelen ilk programlardır. Bu programlar çoğu tasarımcı tarafından tercih edilmektedir. Bu programlar üzerinden site için logolar, temalar ve düğmeler web tasarımcıları tarafından hazırlanmaktadır.

HEMEN İLETİŞİME GEÇİN
Tüm hakları saklıdır. © 2016
We ST2