Web İle Merhaba

İnternetin varlığı, dünyada ilk bilgisayarların hayatımıza girmesiyle başlamıştır.1948 tarihinde ilk bilgisayar icat edildiğinde bir oda büyüklüğündeydi.

 

 Özellikle ABD, iç ordu yazışmalarında ve gizli istihbarat yazışmalarında kullanılmak üzere bir ağ üretmeye başlıyor. Bu ağ eyaletler arasında yaygınlaşıyor. Ağın oluşturulmasıyla birlikte diğer devletler de ABD’yi örnek alıyorlar. Böylelikle onlar da kendi iç ağlarını oluşturuyorlar. Daha sonra bunlar devlet ağlarından çıkıp ticari işletmelere de sıçrıyor. Gelişerek ve birleşerek 1980’lerde, bugünkü bildiğimiz internet ortaya çıkmaya başlıyor.

 

 Avrupa’da www kavramının atılımı yapılıyor. 1990’lı yılların başında web temelleri oluşturuluyor. Web ‘in açılımı World Wide Web olaraktır. Tim Berners Lee, Web ’in kurucusu ve babasıdır. HTML işaretleme dilinin de geliştiricisi Lee olmaktadır. Onun sayesinde bugün birbirleriyle bağlantılı bilgisayarlarda, internet üzerinde çalışan sayfaların görüntülenmesi sağlanıyor.

 

 Web Nasıl Başlamıştır?

 

 1990’lardan bugüne dek web, hızlı büyümeye devam etmektedir. Türkiye bu yıllarda da internet ile tanışıyor. 1990’lardan sonraki süreç, ülkemizde biraz geriden takip ediliyor. İnternet, ülkemizde 90’ların sonundan itibaren kullanılmaya başlanılıyor.

 

 Web tasarım ajansı, alışagelmiş kavramından uzaklaşmaya başlamıştır. Daha çok web tabanı alanına doğru gitmeye başlamıştır. Yeni tanımı web tasarımından ziyade web uygulamaları olarak daha çok duymaya başlıyoruz. Tasarım alışagelmiş tasarım açısından baktığımız zaman web tasarımı, var olan bir bilginin kullanılabilmesidir. Bu bilgi her türlü internet aracılığıyla içeriğin kullanıcıya görsel halde sunmasını hedefleyen bir tasarım sürecidir.

 Ne İş Yapmaktadır?

 Temel olarak kişilerin ve kurumların internet ortamında en iyi şekilde yer almasını sağlamaktır. Görsel iletişim araçları da buna dahildir.

HEMEN İLETİŞİME GEÇİN
Tüm hakları saklıdır. © 2016
We ST2